
TrailMaster Challenger 200EX (EFI)
The TrailMaster Challenger 200EX (EFI) is an enhanced version of our popular Challenger 150X, now featuring a robust 169cc GY6 engine with Electronic Fuel Injection (EFI). EFI ensures hassle-free starts in cold weather and high altitudes, eliminating the need for carburetor adjustments after periods of inactivity.
The Challenger 200EX is built to conquer tough terrain with its front independent A-arm suspension and rear swing arm with shock absorbers. The deluxe model includes alloy wheels, an LED light bar, a windshield, exciting graphics, and a front steel bumper. Standard features across the Challenger series include a digital speedometer/odometer, horn, adjustable steering wheel, 12V outlet, turn signals, bikini sunshade top, trailer hitch, and front and rear disc brakes. The TrailMaster Challenger 200EX (EFI) is fully equipped for all your adventures!
Key Features:
- EFI operates under any weather and at any altitude
- Fully automatic with reverse, high performance 11.1 HP 168.9cc GY6 engine with internal F-N-R
- New gear ratio set up offers maximum low-end torque
- Aluminum wheels
- Windshield
- Front steel bumper
- Top LED light bar
- Side rearview mirrors
- Exciting graphics
- Large tires with 22X7-10 in the front and 22X10-10 in the back
- Speedometer and odometer
- Bikini sunshade top
- Turn signals
- Horn
- Trailer Hitch
- 12V outlet
- Top speed 38M/H
- Adjustable steering wheel
- Age group: 16 & older
- Large driving cabin fits person up to 6’2
- Electric start with kill switch
- Four-point safety seatbelt
- Individual sporting seats
- Adjustable driver seat: pedal to seat back adjustable from 38” to 43”
- Adjustable heavy duty front and rear shock absorber
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- Parking brake
- Large rear utility rack
- Optional winch
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger 200EX |
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled (EFI) Electronic Fuel Injection |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max HP: | 11.1hp/8000rpm |
| Max torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Bore x stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Max speed: | 35 mph |
| Climbing ability: | 20-25 degrees |
| Ignition: | ECU |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Rear Swingarm |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Fuel Capacity: | 1.75 gal |
| Gross Weight: | 750 lbs |
| Net Weight: | 578 lbs |
| Max Load: | 500 lbs |
| Wheelbase: | 72 inches |
| OA L x W x H: |
98x48x60 inches |
| Crate size: | 90X54X33 inches |
| Height to Seat: | 21 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
Configurations And Specifications Subject To Change Without Notice. “BV POWERSPORTS, LLC”
Original: $4,099.00
-65%$4,099.00
$1,434.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The TrailMaster Challenger 200EX (EFI) is an enhanced version of our popular Challenger 150X, now featuring a robust 169cc GY6 engine with Electronic Fuel Injection (EFI). EFI ensures hassle-free starts in cold weather and high altitudes, eliminating the need for carburetor adjustments after periods of inactivity.
The Challenger 200EX is built to conquer tough terrain with its front independent A-arm suspension and rear swing arm with shock absorbers. The deluxe model includes alloy wheels, an LED light bar, a windshield, exciting graphics, and a front steel bumper. Standard features across the Challenger series include a digital speedometer/odometer, horn, adjustable steering wheel, 12V outlet, turn signals, bikini sunshade top, trailer hitch, and front and rear disc brakes. The TrailMaster Challenger 200EX (EFI) is fully equipped for all your adventures!
Key Features:
- EFI operates under any weather and at any altitude
- Fully automatic with reverse, high performance 11.1 HP 168.9cc GY6 engine with internal F-N-R
- New gear ratio set up offers maximum low-end torque
- Aluminum wheels
- Windshield
- Front steel bumper
- Top LED light bar
- Side rearview mirrors
- Exciting graphics
- Large tires with 22X7-10 in the front and 22X10-10 in the back
- Speedometer and odometer
- Bikini sunshade top
- Turn signals
- Horn
- Trailer Hitch
- 12V outlet
- Top speed 38M/H
- Adjustable steering wheel
- Age group: 16 & older
- Large driving cabin fits person up to 6’2
- Electric start with kill switch
- Four-point safety seatbelt
- Individual sporting seats
- Adjustable driver seat: pedal to seat back adjustable from 38” to 43”
- Adjustable heavy duty front and rear shock absorber
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- Parking brake
- Large rear utility rack
- Optional winch
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger 200EX |
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled (EFI) Electronic Fuel Injection |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max HP: | 11.1hp/8000rpm |
| Max torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Bore x stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Max speed: | 35 mph |
| Climbing ability: | 20-25 degrees |
| Ignition: | ECU |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Rear Swingarm |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Fuel Capacity: | 1.75 gal |
| Gross Weight: | 750 lbs |
| Net Weight: | 578 lbs |
| Max Load: | 500 lbs |
| Wheelbase: | 72 inches |
| OA L x W x H: |
98x48x60 inches |
| Crate size: | 90X54X33 inches |
| Height to Seat: | 21 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
Configurations And Specifications Subject To Change Without Notice. “BV POWERSPORTS, LLC”





















