
TrailMaster Challenger 200U UTV
The TrailMaster Challenger 200U is a powerful new model that features a 169cc GY6 engine and a large 27.5” x 45.3” x 93.5” dump bed, capable of flipping down to 32 degrees and supporting a maximum load capacity of 165 lbs. This rugged Challenger boasts a new gear ratio setup that delivers exceptional low-end torque.
Built for the toughest terrains, the Challenger 200U is equipped with a front independent A-arm suspension and a rear swing arm with shock absorbers. Standard features include a digital speedometer/odometer, horn, adjustable steering wheel, 12v outlet, turn signals, bikini sunshade top, trailer hitch, and front and rear disc brakes. Additional options include a winch, windshield, side rearview mirrors, LED light bar, and top cargo rack.
Experience the ultimate in performance and versatility with the TrailMaster Challenger 200U!
Key Features:
- Fully automatic with reverse, high performance 11.1 HP 168.9cc GY6 engine with internal F-N-R
- New gear ratio set up offers maximum low-end torque
- Large 27.5”X45.3”X93.5”dump bed with max load 165lbs, flips down 32 degrees
- Large front cargo rack
- Front steel and plastic bumper
- Large tires with 22X7-10 in the front and 22X10-10 in the back
- Speedometer and odometer
- Bikini sunshade top
- Horn
- Trailer Hitch
- 12V outlet
- Top speed 33M/H
- Adjustable steering wheel
- Age group: 16 & older
- Large driving cabin fits person up to 6’2
- Electric start with kill switch
- Four-point safety seatbelt
- Individual sporting seats
- Adjustable driver seat: pedal to seat back adjustable from 28.5” to 34.5”
- Adjustable heavy duty front and rear shock absorber
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- Parking brake
- Optional winch
- Optional windshield
- Optional side rear view mirror
- Optional LED light bar
- Optional top cargo rack
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger 200U |
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max HP: | 11.1hp/7500 RPM |
| Max torque: | 11N.m@5000 RPM |
| Bore x stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Max speed: | 33 mph |
| Climbing ability: | 20-25 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Double Oil Damped Shock |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Fuel Capacity: | 2 gal |
| Gross Weight: | 840 lbs |
| Net Weight: | 705 lbs |
| Max Load: | 500 lbs |
| Dump bed max load: | 165 lbs |
| Wheelbase: | 72 inches |
| OA L x W x H: |
100x53x63 inches |
| Packing size: | 91X54X35 inches |
| Height to Seat: | 23.6 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
| Dump bed dimension: |
27.5X45.3X93.5 |
Original: $4,499.00
-65%$4,499.00
$1,574.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The TrailMaster Challenger 200U is a powerful new model that features a 169cc GY6 engine and a large 27.5” x 45.3” x 93.5” dump bed, capable of flipping down to 32 degrees and supporting a maximum load capacity of 165 lbs. This rugged Challenger boasts a new gear ratio setup that delivers exceptional low-end torque.
Built for the toughest terrains, the Challenger 200U is equipped with a front independent A-arm suspension and a rear swing arm with shock absorbers. Standard features include a digital speedometer/odometer, horn, adjustable steering wheel, 12v outlet, turn signals, bikini sunshade top, trailer hitch, and front and rear disc brakes. Additional options include a winch, windshield, side rearview mirrors, LED light bar, and top cargo rack.
Experience the ultimate in performance and versatility with the TrailMaster Challenger 200U!
Key Features:
- Fully automatic with reverse, high performance 11.1 HP 168.9cc GY6 engine with internal F-N-R
- New gear ratio set up offers maximum low-end torque
- Large 27.5”X45.3”X93.5”dump bed with max load 165lbs, flips down 32 degrees
- Large front cargo rack
- Front steel and plastic bumper
- Large tires with 22X7-10 in the front and 22X10-10 in the back
- Speedometer and odometer
- Bikini sunshade top
- Horn
- Trailer Hitch
- 12V outlet
- Top speed 33M/H
- Adjustable steering wheel
- Age group: 16 & older
- Large driving cabin fits person up to 6’2
- Electric start with kill switch
- Four-point safety seatbelt
- Individual sporting seats
- Adjustable driver seat: pedal to seat back adjustable from 28.5” to 34.5”
- Adjustable heavy duty front and rear shock absorber
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- Parking brake
- Optional winch
- Optional windshield
- Optional side rear view mirror
- Optional LED light bar
- Optional top cargo rack
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger 200U |
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max HP: | 11.1hp/7500 RPM |
| Max torque: | 11N.m@5000 RPM |
| Bore x stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Max speed: | 33 mph |
| Climbing ability: | 20-25 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Double Oil Damped Shock |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Fuel Capacity: | 2 gal |
| Gross Weight: | 840 lbs |
| Net Weight: | 705 lbs |
| Max Load: | 500 lbs |
| Dump bed max load: | 165 lbs |
| Wheelbase: | 72 inches |
| OA L x W x H: |
100x53x63 inches |
| Packing size: | 91X54X35 inches |
| Height to Seat: | 23.6 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
| Dump bed dimension: |
27.5X45.3X93.5 |





















