
TrailMaster Challenger 200X Side x Side UTV
Put the kids in the driver's seat with the TrailMaster 200X Challenger Side x Side UTV! Perfectly sized for youth, this UTV features an adjustable steering column and reverse gear for easy maneuvering. Safety is paramount with a full upper brush guard, sunshade canopy for all-day riding, side protection rails, heavy-duty nylon safety nets, and dual seats with seat harnesses.
Powered by a reliable, electric start 4-stroke engine and automatic CVT transmission, the Challenger offers seamless performance with its chain-driven dual rear-wheel drive. The 4-wheel hydraulic assist disc brakes ensure firm stopping power, while the full suspension system and all-terrain tires allow for confident navigation over the toughest trails.
Available in several vibrant colors, the TrailMaster 200X Challenger Side x Side UTV promises both fun and safety for your young adventurers.
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger 200X |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Output Max: | 11.1HP/8000rpm |
| Max torque: | 8.1 lb ft/6000rpm (1.12kgm/6000rpm) |
| Bore x stroke: | 2.4 x 2.275 inches (61x57.8mm) |
| Max speed: | 38m/h |
| Climbing ability: | 20-25 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine Oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Double Oil Damped Shock |
| Brakes F / R: | Hydraulic Disc |
| Tires F / R: | 22X7-10 / 22x10-10 |
| Safety: | Top brush guard, Canopy, Side nets, Seat harnesses |
| Fuel Capacity: | 1.75 gal |
| Gross Weight: | 650 lbs |
| Net Weight: | 528 lbs |
| Max Load: | 500 lbs |
| Dump bed max load: | 165 lbs |
| Wheelbase: | 72 inches |
| Dimensions (L x W x H): |
98x48x60 inches |
| Height to Seat: | 21 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
Original: $3,699.00
-65%$3,699.00
$1,294.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Put the kids in the driver's seat with the TrailMaster 200X Challenger Side x Side UTV! Perfectly sized for youth, this UTV features an adjustable steering column and reverse gear for easy maneuvering. Safety is paramount with a full upper brush guard, sunshade canopy for all-day riding, side protection rails, heavy-duty nylon safety nets, and dual seats with seat harnesses.
Powered by a reliable, electric start 4-stroke engine and automatic CVT transmission, the Challenger offers seamless performance with its chain-driven dual rear-wheel drive. The 4-wheel hydraulic assist disc brakes ensure firm stopping power, while the full suspension system and all-terrain tires allow for confident navigation over the toughest trails.
Available in several vibrant colors, the TrailMaster 200X Challenger Side x Side UTV promises both fun and safety for your young adventurers.
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger 200X |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Output Max: | 11.1HP/8000rpm |
| Max torque: | 8.1 lb ft/6000rpm (1.12kgm/6000rpm) |
| Bore x stroke: | 2.4 x 2.275 inches (61x57.8mm) |
| Max speed: | 38m/h |
| Climbing ability: | 20-25 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine Oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Double Oil Damped Shock |
| Brakes F / R: | Hydraulic Disc |
| Tires F / R: | 22X7-10 / 22x10-10 |
| Safety: | Top brush guard, Canopy, Side nets, Seat harnesses |
| Fuel Capacity: | 1.75 gal |
| Gross Weight: | 650 lbs |
| Net Weight: | 528 lbs |
| Max Load: | 500 lbs |
| Dump bed max load: | 165 lbs |
| Wheelbase: | 72 inches |
| Dimensions (L x W x H): |
98x48x60 inches |
| Height to Seat: | 21 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |





















