
TrailMaster Challenger 4 Seat 200 Side x Side UTV
Take the whole family for an exhilarating ride in the TrailMaster Challenger 4 seat 200 Side x Side UTV! This robust UTV comfortably seats four, making it perfect for family outings or group adventures. With an adjustable steering column and reverse gear, driving is a breeze. The full upper brush guard and sunshade canopy ensure all-day riding comfort, while the four spacious seats equipped with seat belts keep everyone safe.
Powered by a dependable 168cc GY6 electric start 4-stroke engine and an automatic CVT transmission, the Challenger4 200 delivers smooth and reliable performance. Its chain-driven dual rear wheel drive provides excellent traction. The 4-wheel hydraulic assist disc brakes ensure confident stopping power, and the full suspension system paired with all-terrain tires lets you tackle the toughest trails effortlessly.Â
CARB-approved and available in several vibrant colors, the TrailMaster Challenger4 200 Side x Side UTV is the ultimate vehicle for fun, safe, and adventurous family rides. Get ready to make unforgettable memories with every journey!
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger4 200 |
| Certification: | EPA / CARB approved |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Output Max.: | 11.1hp/8000rpm |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Bore Stroke: | 2.26x2.28 inches |
| Max speed: | 24.9 mph |
| Brake track: | <7m@12 mph |
| Climbing ability: | >12 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Double Oil Damped Shock |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Fuel Capacity: | 1.75 gal |
| Gross Weight: | 860 lbs |
| Net Weight: | 726 lbs |
| Max Load: | 800 lbs |
| Wheelbase: | 101.6 inches |
| OA L x W x H: |
132x50x63 inches |
| Height to Seat: | 21 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
| Crate dimension: | 118âX53âX35 â |
Original: $5,499.00
-65%$5,499.00
$1,924.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Take the whole family for an exhilarating ride in the TrailMaster Challenger 4 seat 200 Side x Side UTV! This robust UTV comfortably seats four, making it perfect for family outings or group adventures. With an adjustable steering column and reverse gear, driving is a breeze. The full upper brush guard and sunshade canopy ensure all-day riding comfort, while the four spacious seats equipped with seat belts keep everyone safe.
Powered by a dependable 168cc GY6 electric start 4-stroke engine and an automatic CVT transmission, the Challenger4 200 delivers smooth and reliable performance. Its chain-driven dual rear wheel drive provides excellent traction. The 4-wheel hydraulic assist disc brakes ensure confident stopping power, and the full suspension system paired with all-terrain tires lets you tackle the toughest trails effortlessly.Â
CARB-approved and available in several vibrant colors, the TrailMaster Challenger4 200 Side x Side UTV is the ultimate vehicle for fun, safe, and adventurous family rides. Get ready to make unforgettable memories with every journey!
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger4 200 |
| Certification: | EPA / CARB approved |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Output Max.: | 11.1hp/8000rpm |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Bore Stroke: | 2.26x2.28 inches |
| Max speed: | 24.9 mph |
| Brake track: | <7m@12 mph |
| Climbing ability: | >12 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Double Oil Damped Shock |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Fuel Capacity: | 1.75 gal |
| Gross Weight: | 860 lbs |
| Net Weight: | 726 lbs |
| Max Load: | 800 lbs |
| Wheelbase: | 101.6 inches |
| OA L x W x H: |
132x50x63 inches |
| Height to Seat: | 21 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
| Crate dimension: | 118âX53âX35 â |





















