
TrailMaster Challenger 4 seater 200EX Side x Side UTV | EFI
Introducing the TrailMaster Challenger4 200EX, the ultimate adult-sized UTV designed for adventure and comfort. With its spacious cabin and Electronic Fuel Injection (EFI), this UTV can effortlessly accommodate up to four full-size adults, boasting a robust load capacity of 800 lbs. Whether you're cruising through trails or hauling gear, the Challenger4 200EX ensures a smooth ride for everyone.
The roomy driving cabin can comfortably fit individuals up to 6’2”, and the driver’s seat is adjustable, allowing the pedal-to-seatback distance to be customized from 38” to 43”. Powered by a 168cc GY6 EFI engine, this UTV can reach speeds of up to 25 MPH. Its new gear ratio setup with a 10-tooth sprocket provides ample power for quick takeoffs and smooth acceleration.
All Challenger (X) deluxe models come equipped with premium features including aluminum wheels, a windshield, side mirrors, a front steel bumper, and an LED light bar. Ready for any adventure, the TrailMaster Challenger4 200EX combines rugged performance with top-of-the-line amenities, making it the perfect choice for your next off-road experience.
Key Features
- Electronic Fuel Injection
- Aluminum wheels
- Windshield
- Top LED light bar
- Side rearview mirrors
- Speedometer and odometer
- Bikini sunshade top
- Turn signals / Horn / Trailer Hitch
- Electric start with kill switch
- Fully automatic with reverse,
- Four-point safety seatbelt
- Parking brake / 12V outlet
- Large rear utility rack
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger4 200EX |
| Certification: | EPA approved |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Output Max.: | 11.1hp/8000rpm |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Bore Stroke: | 2.26x2.28 inches |
| Max speed: | 24.9 mph |
| Brake track: | <7m@12 mph |
| Climbing ability: | >12 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Double Oil Damped Shock |
| Brakes F / R: | Hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Fuel Capacity: | 1.75 gal |
| Gross Weight: | 880 lbs |
| Net Weight: | 746 lbs |
| Max Load: | 800 lbs |
| Wheelbase: | 101.6 inches |
| OA L x W x H: |
132x50x63 inches |
| Height to Seat: | 21 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
| Crate dimension: | 118”X53”X35“ |
Original: $5,525.00
-65%$5,525.00
$1,933.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the TrailMaster Challenger4 200EX, the ultimate adult-sized UTV designed for adventure and comfort. With its spacious cabin and Electronic Fuel Injection (EFI), this UTV can effortlessly accommodate up to four full-size adults, boasting a robust load capacity of 800 lbs. Whether you're cruising through trails or hauling gear, the Challenger4 200EX ensures a smooth ride for everyone.
The roomy driving cabin can comfortably fit individuals up to 6’2”, and the driver’s seat is adjustable, allowing the pedal-to-seatback distance to be customized from 38” to 43”. Powered by a 168cc GY6 EFI engine, this UTV can reach speeds of up to 25 MPH. Its new gear ratio setup with a 10-tooth sprocket provides ample power for quick takeoffs and smooth acceleration.
All Challenger (X) deluxe models come equipped with premium features including aluminum wheels, a windshield, side mirrors, a front steel bumper, and an LED light bar. Ready for any adventure, the TrailMaster Challenger4 200EX combines rugged performance with top-of-the-line amenities, making it the perfect choice for your next off-road experience.
Key Features
- Electronic Fuel Injection
- Aluminum wheels
- Windshield
- Top LED light bar
- Side rearview mirrors
- Speedometer and odometer
- Bikini sunshade top
- Turn signals / Horn / Trailer Hitch
- Electric start with kill switch
- Fully automatic with reverse,
- Four-point safety seatbelt
- Parking brake / 12V outlet
- Large rear utility rack
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger4 200EX |
| Certification: | EPA approved |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Output Max.: | 11.1hp/8000rpm |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Bore Stroke: | 2.26x2.28 inches |
| Max speed: | 24.9 mph |
| Brake track: | <7m@12 mph |
| Climbing ability: | >12 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Double Oil Damped Shock |
| Brakes F / R: | Hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Fuel Capacity: | 1.75 gal |
| Gross Weight: | 880 lbs |
| Net Weight: | 746 lbs |
| Max Load: | 800 lbs |
| Wheelbase: | 101.6 inches |
| OA L x W x H: |
132x50x63 inches |
| Height to Seat: | 21 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
| Crate dimension: | 118”X53”X35“ |





















