
TrailMaster Challenger4 300E UTV | EFI
We are thrilled to introduce the highly anticipated TrailMaster Challenger4 300E 4-seater UTV, now featuring Electronic Fuel Injection (EFI).
The Challenger4 300E boasts an 18HP fully automatic engine, providing impressive power and performance. Designed as a full-size UTV, it comfortably seats up to 4 adults. With its enhanced gear ratio setup, this EFI model delivers remarkable low-end torque, giving you a powerful take-off experience.
This rugged 4-wheel independent suspension vehicle effortlessly navigates tough terrains. The Challenger4 300E comes equipped with eye-catching graphics, a digital speedometer/odometer, a horn, an adjustable steering wheel, a 12V outlet, turn signals, a bikini sunshade top, a trailer hitch, and front and rear disc brakes.
For added versatility, optional features include a winch, windshield, front steel bumper, top LED light bar, and side view mirrors. Experience the ultimate in off-road adventures with the TrailMaster Challenger4 300E.
Key Features:
- 18HP powerful water-Cooled 300cc CVT fully automatic with reverse engine
- EFI operates under any weather and at any altitude
- Full size UTV fits up to 4 adults
- New gear ratio set up offers maximum low-end torque
- Exciting graphics
- Large tires with 22X7-10 in the front and 22X10-10 in the back
- Speedometer and odometer
- Bikini sunshade top
- Turn signals
- Horn
- Trailer Hitch
- 12V outlet
- Top speed 35M/H
- Adjustable steering wheel
- Age group: 16 & older
- Large driving cabin fits person up to 6’2
- Electric start with kill switch
- Four-point safety seatbelt
- Individual sporting seats
- Adjustable driver seat: pedal to seat back adjustable from 38” to 43”
- Adjustable heavy duty front and rear shock absorber
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- Parking brake
- Large rear utility rack
Optional:
- Winch
- Windshield
- Front steel bumper
- Top LED light bar
- Side rearview mirrors
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger4 300E (EFI) |
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, water-cooled |
| Displacement: | 275.6cc |
| Max HP: | 18hp/6500rpm |
| Max torque: | 16 lb ft/5000rpm |
| Bore x stroke: | 2.85x2.63 inches |
| Max speed: | 35 mph |
| EFI Ignition module: | RM1A1 |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Double Oil Damped Shock |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Fuel Capacity: | 1.75 gal |
| Gross Weight: | 920 lbs |
| Net Weight: | 770 lbs |
| Max Load: | 700 lbs |
| Wheelbase: | 101.6 inches |
| OA L x W x H: |
98x50x60 inches |
| Height to Seat: | 21 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
| Crate dimension: | 120”X53”X35 “ |
Configurations And Specifications Subject To Change Without Notice. “BV POWERSPORTS, LLC”
Original: $5,899.00
-65%$5,899.00
$2,064.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
We are thrilled to introduce the highly anticipated TrailMaster Challenger4 300E 4-seater UTV, now featuring Electronic Fuel Injection (EFI).
The Challenger4 300E boasts an 18HP fully automatic engine, providing impressive power and performance. Designed as a full-size UTV, it comfortably seats up to 4 adults. With its enhanced gear ratio setup, this EFI model delivers remarkable low-end torque, giving you a powerful take-off experience.
This rugged 4-wheel independent suspension vehicle effortlessly navigates tough terrains. The Challenger4 300E comes equipped with eye-catching graphics, a digital speedometer/odometer, a horn, an adjustable steering wheel, a 12V outlet, turn signals, a bikini sunshade top, a trailer hitch, and front and rear disc brakes.
For added versatility, optional features include a winch, windshield, front steel bumper, top LED light bar, and side view mirrors. Experience the ultimate in off-road adventures with the TrailMaster Challenger4 300E.
Key Features:
- 18HP powerful water-Cooled 300cc CVT fully automatic with reverse engine
- EFI operates under any weather and at any altitude
- Full size UTV fits up to 4 adults
- New gear ratio set up offers maximum low-end torque
- Exciting graphics
- Large tires with 22X7-10 in the front and 22X10-10 in the back
- Speedometer and odometer
- Bikini sunshade top
- Turn signals
- Horn
- Trailer Hitch
- 12V outlet
- Top speed 35M/H
- Adjustable steering wheel
- Age group: 16 & older
- Large driving cabin fits person up to 6’2
- Electric start with kill switch
- Four-point safety seatbelt
- Individual sporting seats
- Adjustable driver seat: pedal to seat back adjustable from 38” to 43”
- Adjustable heavy duty front and rear shock absorber
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- Parking brake
- Large rear utility rack
Optional:
- Winch
- Windshield
- Front steel bumper
- Top LED light bar
- Side rearview mirrors
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Challenger4 300E (EFI) |
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, water-cooled |
| Displacement: | 275.6cc |
| Max HP: | 18hp/6500rpm |
| Max torque: | 16 lb ft/5000rpm |
| Bore x stroke: | 2.85x2.63 inches |
| Max speed: | 35 mph |
| EFI Ignition module: | RM1A1 |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Independent Dual A-arm / Double Oil Damped Shock |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Fuel Capacity: | 1.75 gal |
| Gross Weight: | 920 lbs |
| Net Weight: | 770 lbs |
| Max Load: | 700 lbs |
| Wheelbase: | 101.6 inches |
| OA L x W x H: |
98x50x60 inches |
| Height to Seat: | 21 inches |
| Min. Ground Clearance | 6.3 inches |
| Crate dimension: | 120”X53”X35 “ |
Configurations And Specifications Subject To Change Without Notice. “BV POWERSPORTS, LLC”





















