
TrailMaster K125U (8” Wheel)
Check out the K125U Mid-Size 125cc Utility ATV for kids and you will be impressed with the quality and detail of this quad. The K125U boasts the same great features found on much more expensive name brand ATVs, like rear hydraulic disc brakes, front drum brakes, a full suspension, powerful 125cc, 4-stroke engine with CDI ignition and electric start for smooth and steady running. Plus this sporty kids ATV comes complete with a rear rack, front and rear lighting and more! The automatic transmission is controlled from an easy access foot shifter for simple maneuvering between forward, neutral and reverse. A tough chain drive and big, aggressive all-terrain tires round out the goodies on this 4-wheeler.
Key Features:
- 125cc Electric Start
- 8” Rims
- Fully Automatic 1F –N -R
- Hydraulic Brakes
- Chain Final Drive
- Remote State / Kill
- Speed Governor
- Front Bumper
- Front Rack
SPECIFICATIONS
| Model Number: | K125U |
| Engine Type: | 25CC Single cylinder, 4-stroke, air-cooled |
| Max Torque: | 5.16 foot-pounds |
| Max Horsepower: | 8.1hp |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V, 5Ah |
| Clutch: | Automatic 1F – N -R |
| Transmission: | Chain |
| Brakes Front/Rear: | Drum / hydraulic disc |
| Tires Front/Rear: | 19 x 7 - 8 / 18 x 9.5 - 8 |
| Fuel Capacity/Oil Type: | .58 gal |
| Gross Weight: | 251 lbs |
| Net Weight: | 209 lbs |
| Dimensions (inches): | 57”L x 36”W x 37”H |
| Seat Height: | 27.5 inches |
| Ground Clearance: | 4.72 inches |
Original: $1,399.99
-65%$1,399.99
$490.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Check out the K125U Mid-Size 125cc Utility ATV for kids and you will be impressed with the quality and detail of this quad. The K125U boasts the same great features found on much more expensive name brand ATVs, like rear hydraulic disc brakes, front drum brakes, a full suspension, powerful 125cc, 4-stroke engine with CDI ignition and electric start for smooth and steady running. Plus this sporty kids ATV comes complete with a rear rack, front and rear lighting and more! The automatic transmission is controlled from an easy access foot shifter for simple maneuvering between forward, neutral and reverse. A tough chain drive and big, aggressive all-terrain tires round out the goodies on this 4-wheeler.
Key Features:
- 125cc Electric Start
- 8” Rims
- Fully Automatic 1F –N -R
- Hydraulic Brakes
- Chain Final Drive
- Remote State / Kill
- Speed Governor
- Front Bumper
- Front Rack
SPECIFICATIONS
| Model Number: | K125U |
| Engine Type: | 25CC Single cylinder, 4-stroke, air-cooled |
| Max Torque: | 5.16 foot-pounds |
| Max Horsepower: | 8.1hp |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V, 5Ah |
| Clutch: | Automatic 1F – N -R |
| Transmission: | Chain |
| Brakes Front/Rear: | Drum / hydraulic disc |
| Tires Front/Rear: | 19 x 7 - 8 / 18 x 9.5 - 8 |
| Fuel Capacity/Oil Type: | .58 gal |
| Gross Weight: | 251 lbs |
| Net Weight: | 209 lbs |
| Dimensions (inches): | 57”L x 36”W x 37”H |
| Seat Height: | 27.5 inches |
| Ground Clearance: | 4.72 inches |























