Trailmaster ULTRA Blazer 200X Go Kart Upgraded frame, Bigger Tires, Body kit, Chrome Rimes, All Terrian Tires

Trailmaster ULTRA Blazer 200X Go Kart Upgraded frame, Bigger Tires, Body kit, Chrome Rimes, All Terrian Tires
Unleash the thrill of off-road adventure with the Trail Master Blazer 200X! This stylish go-kart boasts a heavy-duty frame with a net weight of 500 lbs and a maximum capacity of 661 lbs. Powered by a robust 168.9cc 4-stroke engine, it delivers 11.1hp and reaches speeds up to 43 mph. With rack-and-pinion steering, dual sport bucket seats, and 5-point harnesses, driving is effortless and safe. Equipped with alloy wheels, LED lights, a windshield, and more, it's the ultimate family go-kart for outdoor fun!
Key Features:
- Alloy wheels with 22X8-10 front and 22X10-10 rear aggressive tread tires
- Top LED light bar
- 4MM high quality windshield
- Nitrogen adjustable front and rear shock
- Upgraded racing seat belt
- Digital speedometer/odometer
- Aluminum side mirrors
- Turn signals
- Sporting steering wheel
- Stylish design
- Exciting graphics
- Five-point safety harness
- Electric start with kill switch
- Fully automatic with reverse, high performance 150cc GY6 engine with internal F-N-R
- Adjustable steering wheel
- Individual sports seats
- Polished stainless steel muffler
- LED headlight
- Bikini sunshade top
- Adjustable driver seat: pedal to seat back adjustable from 41” to 46”
- Central rear view mirror
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- 4-point rear swing arm
- Parking brake
- 4-wheel stylish fenders
- Trailer hitch
- Large rear utility rack
- Large gas tank
SPECIFICATIONS
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Max Horsepower: | 11.1hp/8000rpm |
| Bore Stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Climbing Ability: | 12 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor Brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine OIl: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: | Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F/R: | Double A-arm / swing-arm |
| Brakes, F/R: | Both Hydraulic brakes, Disc |
| Tires F/R: | 20x7-8 / 21x10-10 |
| Wheel: | Steel |
| Fuel capacity: | 2.25 gal |
| Gross Weight: | 573 lbs. |
| Net Weight: | 485 lbs. |
| Max Load: | 500 lbs. |
| Wheelbase: | 59 inches |
| OA L x W x H: | 85x53.1x57.5 inches |
| Height to Seat: | 13.8 inches |
| Min Ground Clearance | 6.7” |
| Pedal to seat back distance: | 41” to 46” |
Original: $3,299.99
-65%$3,299.99
$1,155.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unleash the thrill of off-road adventure with the Trail Master Blazer 200X! This stylish go-kart boasts a heavy-duty frame with a net weight of 500 lbs and a maximum capacity of 661 lbs. Powered by a robust 168.9cc 4-stroke engine, it delivers 11.1hp and reaches speeds up to 43 mph. With rack-and-pinion steering, dual sport bucket seats, and 5-point harnesses, driving is effortless and safe. Equipped with alloy wheels, LED lights, a windshield, and more, it's the ultimate family go-kart for outdoor fun!
Key Features:
- Alloy wheels with 22X8-10 front and 22X10-10 rear aggressive tread tires
- Top LED light bar
- 4MM high quality windshield
- Nitrogen adjustable front and rear shock
- Upgraded racing seat belt
- Digital speedometer/odometer
- Aluminum side mirrors
- Turn signals
- Sporting steering wheel
- Stylish design
- Exciting graphics
- Five-point safety harness
- Electric start with kill switch
- Fully automatic with reverse, high performance 150cc GY6 engine with internal F-N-R
- Adjustable steering wheel
- Individual sports seats
- Polished stainless steel muffler
- LED headlight
- Bikini sunshade top
- Adjustable driver seat: pedal to seat back adjustable from 41” to 46”
- Central rear view mirror
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- 4-point rear swing arm
- Parking brake
- 4-wheel stylish fenders
- Trailer hitch
- Large rear utility rack
- Large gas tank
SPECIFICATIONS
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Max Horsepower: | 11.1hp/8000rpm |
| Bore Stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Climbing Ability: | 12 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor Brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine OIl: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: | Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F/R: | Double A-arm / swing-arm |
| Brakes, F/R: | Both Hydraulic brakes, Disc |
| Tires F/R: | 20x7-8 / 21x10-10 |
| Wheel: | Steel |
| Fuel capacity: | 2.25 gal |
| Gross Weight: | 573 lbs. |
| Net Weight: | 485 lbs. |
| Max Load: | 500 lbs. |
| Wheelbase: | 59 inches |
| OA L x W x H: | 85x53.1x57.5 inches |
| Height to Seat: | 13.8 inches |
| Min Ground Clearance | 6.7” |
| Pedal to seat back distance: | 41” to 46” |





















