Trailmaster Ultra Blazer 4-200EX EFI Buggy Go kart, Fuel Injected 4 seater, Great Trail runner, Family Fun

Trailmaster Ultra Blazer 4-200EX EFI Buggy Go kart, Fuel Injected 4 seater, Great Trail runner, Family Fun
The Trail Master Blazer4 200EX is a superior upgrade from the Blazer4 150X, featuring a powerful 169cc GY6 engine with EFI. The fuel injection system ensures easy starts in cold weather or high altitudes and eliminates the need for carburetor maintenance after periods of inactivity.
This full-size, 4-seat go-kart accommodates up to four adults, boasting a heavy-duty frame with a net weight of 578 lbs and a maximum load capacity of 800 lbs. Both front driver and passenger seats are adjustable, with the driver side offering a pedal-to-seat back adjustment from 36” to 42”, comfortably fitting individuals up to 6’2” in height. The front seat to rear seat distance is 26”, allowing ample space for rear passengers up to 6’2” tall.
Equipped with larger front and rear tires (20 x 7-8 / 21 x 10-10) and a special gear ratio, the Blazer4 200EX delivers plenty of power for smooth take-offs and the ability to pull four people. With a top speed of up to 38 MPH, this go-kart combines performance and comfort, making it the perfect choice for family adventures.
Key Features:
- Fuel injection system operates under any weather and at any altitude
- Fully automatic with reverse, high performance 169cc GY6 engine with internal F-N-R
- Special gear ratio set up, plenty of power to take off and pull 4 people.
- Top speed can reach up to 38 M/H.
- Stylish design
- Electric start with kill switch
- Heavy duty frame, net weight 728 lbs, max load 800 lbs, adult size 4-seat go kart
- Front seat to rear seat distance 26 inches, fits passengers up to 6’2 in height
- Adjustable front driver and passenger seat: pedal to seat back adjustable from 36” to 42”, fits driver/passenger up to 6’2 in height
- Digital speedometer/odometer
- Aluminum side mirrors
- Turn signals
- 5-Point safety harness seatbelt
- Individual sporting seats
- Big tires: F / R: 20 x 7-8 / 21 x 10-10
- Bikini sunshade top
- Adjustable heavy duty front and rear shock absorber
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- 4-wheel fenders
- Trailer hitch
- Large gas tank
- LED headlight
- Horn
- Padding over roll cage
SPECIFICATIONS
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max Horsepower: | 11.1hp/8000rpm |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Bore Stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Max speed: | 38 mph |
| Climbing Ability: | 18 degrees |
| Min turning radius: | 229 inches |
| Ignition: | ECU |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor Brand: | Deli |
| Engine Oil: | SAE 15W/40 |
| Clutch: | Automatic CVT with reverse |
| Driveline / Driving wheel: | Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F/R: | Dual A-arm / swing-arm |
| Brakes, F/R: | Hydraulic Disc |
| Tires F/R: | 20 x 7-8 / 21 x 10-10 |
| Fuel capacity: | 2.25 gal |
| Gross Weight: | 850 lbs |
| Net Weight: | 728 lbs |
| Max Load: | 800 lbs |
| Wheelbase: | 88 inches |
| OA L x W x H: | 116.1x54.5x55.5 inches |
| Height to Seat, F/R: | 17 inches/ 20 inches |
| Distance from F to R seat: | 26 inches |
| Min Ground Clearance | 15.8 inches |
| Pedal to seat back distance: | 36-42 inches |
Configurations And Specifications Subject To Change Without Notice.
Original: $3,999.99
-65%$3,999.99
$1,400.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Trail Master Blazer4 200EX is a superior upgrade from the Blazer4 150X, featuring a powerful 169cc GY6 engine with EFI. The fuel injection system ensures easy starts in cold weather or high altitudes and eliminates the need for carburetor maintenance after periods of inactivity.
This full-size, 4-seat go-kart accommodates up to four adults, boasting a heavy-duty frame with a net weight of 578 lbs and a maximum load capacity of 800 lbs. Both front driver and passenger seats are adjustable, with the driver side offering a pedal-to-seat back adjustment from 36” to 42”, comfortably fitting individuals up to 6’2” in height. The front seat to rear seat distance is 26”, allowing ample space for rear passengers up to 6’2” tall.
Equipped with larger front and rear tires (20 x 7-8 / 21 x 10-10) and a special gear ratio, the Blazer4 200EX delivers plenty of power for smooth take-offs and the ability to pull four people. With a top speed of up to 38 MPH, this go-kart combines performance and comfort, making it the perfect choice for family adventures.
Key Features:
- Fuel injection system operates under any weather and at any altitude
- Fully automatic with reverse, high performance 169cc GY6 engine with internal F-N-R
- Special gear ratio set up, plenty of power to take off and pull 4 people.
- Top speed can reach up to 38 M/H.
- Stylish design
- Electric start with kill switch
- Heavy duty frame, net weight 728 lbs, max load 800 lbs, adult size 4-seat go kart
- Front seat to rear seat distance 26 inches, fits passengers up to 6’2 in height
- Adjustable front driver and passenger seat: pedal to seat back adjustable from 36” to 42”, fits driver/passenger up to 6’2 in height
- Digital speedometer/odometer
- Aluminum side mirrors
- Turn signals
- 5-Point safety harness seatbelt
- Individual sporting seats
- Big tires: F / R: 20 x 7-8 / 21 x 10-10
- Bikini sunshade top
- Adjustable heavy duty front and rear shock absorber
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- 4-wheel fenders
- Trailer hitch
- Large gas tank
- LED headlight
- Horn
- Padding over roll cage
SPECIFICATIONS
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max Horsepower: | 11.1hp/8000rpm |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Bore Stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Max speed: | 38 mph |
| Climbing Ability: | 18 degrees |
| Min turning radius: | 229 inches |
| Ignition: | ECU |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor Brand: | Deli |
| Engine Oil: | SAE 15W/40 |
| Clutch: | Automatic CVT with reverse |
| Driveline / Driving wheel: | Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F/R: | Dual A-arm / swing-arm |
| Brakes, F/R: | Hydraulic Disc |
| Tires F/R: | 20 x 7-8 / 21 x 10-10 |
| Fuel capacity: | 2.25 gal |
| Gross Weight: | 850 lbs |
| Net Weight: | 728 lbs |
| Max Load: | 800 lbs |
| Wheelbase: | 88 inches |
| OA L x W x H: | 116.1x54.5x55.5 inches |
| Height to Seat, F/R: | 17 inches/ 20 inches |
| Distance from F to R seat: | 26 inches |
| Min Ground Clearance | 15.8 inches |
| Pedal to seat back distance: | 36-42 inches |
Configurations And Specifications Subject To Change Without Notice.





















