
TrailMaster Blazer 200EX Go Kart
Experience the ultimate upgrade with our TrailMaster Blazer 200EX, the enhanced version of our popular Blazer 150X. Boasting a robust 169cc GY6 engine and cutting-edge EFI technology, this go-kart ensures optimal performance and reliability in any condition.
With EFI, starting up in cold weather or high altitude is a breeze â no more worries about carburetor issues or adjustments after periods of inactivity. Simply turn the key and go, hassle-free.
But that's not all â the Blazer 200EX comes fully loaded with premium features to elevate your riding experience. From the LED light bar and 4MM windshield to the nitrogen gas adjustable front and rear shocks, every detail is designed for maximum comfort and performance.
Stay informed with the digital speedometer/odometer, while the aluminum side mirrors and turn signals enhance safety and visibility on the trail. Plus, the racing seat belt and sporting steering wheel add an extra touch of style and functionality.
Key Features:
- Fuel injection system operates under any weather and at any altitude
- Fully automatic with reverse, high performance 168.9cc GY6 engine with internal F-N-R
- Alloy wheels with 22X7-10 front and 22X10-10 rear aggressive tires
- Top LED light bar
- 4MM high quality windshield
- Nitrogen gas adjustable front and rear shock
- Upgraded racing seat belt
- Digital speedometer/odometer
- Aluminum side mirrors
- Turn signals
- Sporting steering wheel
- Stylish design
- Exciting graphics
- Five-point safety harness
- Electric start with kill switch
- Adjustable steering wheel
- Individual sports seats
- LED headlight
- Bikini sunshade top
- Adjustable driver seat: pedal to seat back adjustable from 36â to 43â
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- 4-point rear swing arm
- Parking brake
- 4-wheel stylish fenders
- Trailer hitch
- Large rear utility rack
- Large gas tank
SPECIFICATIONS
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Max Horsepower: | 11.1hp/8000rpm |
| Bore Stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Max speed: | 43 mph |
| Climbing Ability: | 18 degrees |
| Ignition: | ECU |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Engine OIl: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: | Chain /Â Dual wheel drive |
| Suspension F/R: | Double A-arm / swing-arm |
| Brakes, F/R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F/R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Wheel: | Aluminum |
| Fuel capacity: | 2.25 gal |
| Shipping Weight: | 661Â lbs. |
| Net Weight: | 533 lbs |
| Max Load: | 500 lbs. |
| Wheelbase: | Â 61 inches |
| OA L x W x H: | 85x53.1x57.5 inches |
| Height to Seat: | 13.8 inches |
| Min Ground Clearance | 6.7 inches |
| Pedal to seat back distance: | Â 36â to 43â |
Configurations And Specifications Subject To Change Without Notice. âBV
POWERSPORTS, LLCâ68
Original: $3,599.99
-65%$3,599.99
$1,260.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the ultimate upgrade with our TrailMaster Blazer 200EX, the enhanced version of our popular Blazer 150X. Boasting a robust 169cc GY6 engine and cutting-edge EFI technology, this go-kart ensures optimal performance and reliability in any condition.
With EFI, starting up in cold weather or high altitude is a breeze â no more worries about carburetor issues or adjustments after periods of inactivity. Simply turn the key and go, hassle-free.
But that's not all â the Blazer 200EX comes fully loaded with premium features to elevate your riding experience. From the LED light bar and 4MM windshield to the nitrogen gas adjustable front and rear shocks, every detail is designed for maximum comfort and performance.
Stay informed with the digital speedometer/odometer, while the aluminum side mirrors and turn signals enhance safety and visibility on the trail. Plus, the racing seat belt and sporting steering wheel add an extra touch of style and functionality.
Key Features:
- Fuel injection system operates under any weather and at any altitude
- Fully automatic with reverse, high performance 168.9cc GY6 engine with internal F-N-R
- Alloy wheels with 22X7-10 front and 22X10-10 rear aggressive tires
- Top LED light bar
- 4MM high quality windshield
- Nitrogen gas adjustable front and rear shock
- Upgraded racing seat belt
- Digital speedometer/odometer
- Aluminum side mirrors
- Turn signals
- Sporting steering wheel
- Stylish design
- Exciting graphics
- Five-point safety harness
- Electric start with kill switch
- Adjustable steering wheel
- Individual sports seats
- LED headlight
- Bikini sunshade top
- Adjustable driver seat: pedal to seat back adjustable from 36â to 43â
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- 4-point rear swing arm
- Parking brake
- 4-wheel stylish fenders
- Trailer hitch
- Large rear utility rack
- Large gas tank
SPECIFICATIONS
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Max Horsepower: | 11.1hp/8000rpm |
| Bore Stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Max speed: | 43 mph |
| Climbing Ability: | 18 degrees |
| Ignition: | ECU |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Engine OIl: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: | Chain /Â Dual wheel drive |
| Suspension F/R: | Double A-arm / swing-arm |
| Brakes, F/R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F/R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Wheel: | Aluminum |
| Fuel capacity: | 2.25 gal |
| Shipping Weight: | 661Â lbs. |
| Net Weight: | 533 lbs |
| Max Load: | 500 lbs. |
| Wheelbase: | Â 61 inches |
| OA L x W x H: | 85x53.1x57.5 inches |
| Height to Seat: | 13.8 inches |
| Min Ground Clearance | 6.7 inches |
| Pedal to seat back distance: | Â 36â to 43â |
Configurations And Specifications Subject To Change Without Notice. âBV
POWERSPORTS, LLCâ68























