TrailMaster Blazer 4-200X Off Road Adult Buggy Go kart four seater. High Back Seats with race style harness

TrailMaster Blazer 4-200X Off Road Adult Buggy Go kart four seater. High Back Seats with race style harness
The TrailMaster Blazer4 200X is the ultimate family go-kart, designed to accommodate up to four passengers in style and comfort. This robust go-kart boasts a heavy-duty frame, weighing in at 500 lbs with a maximum capacity of 661 lbs. Its powerful 168.9cc, 11.1hp GY6 engine, paired with an automatic CVT clutch, delivers a top speed of 43 mph and ample low-end torque.
The Blazer4 200X is equipped with a rear utility rack and a ball hitch, making it capable of hauling light loads or pulling light-duty trailers. Driving is a breeze with rack-and-pinion steering, convenient reverse shifting, easily accessible dash-mounted controls, and dual sport bucket seats with 5-point harnesses. The alloy wheels with 22X8-10 front and 22X10-10 rear aggressive tread tires ensure excellent traction on various terrains.
This premium go-kart comes loaded with features, including Nitrogen adjustable front and rear shocks, a digital speedometer/odometer, aluminum side mirrors, turn signals, a sporting steering wheel, LED headlights, and a bikini sunshade top. The adjustable driver seat allows for a pedal-to-seat back distance of 41” to 46”, accommodating passengers up to 6’2” in height. The TrailMaster Blazer4 200X is perfect for family adventures, offering both performance and comfort.
Key Features:
- Stylish design
- Electric start with kill switch
- Fully automatic with reverse, high performance GY6 engine with internal reverse set up
- Heavy duty frame, net weight 728 lbs, max load 800 lbs, adult size 4-seat go kart
- Front seat to rear seat distance 26 inches, fits passengers up to 6’2 in height
- Adjustable front driver and passenger seat: pedal to seat back adjustable from 41” to 46”, fits driver/passenger up to 6’2 in height
- Digital speedometer/odometer
- Aluminum side mirrors
- Turn signals
- 5-Point safety harness seatbelt
- Individual sporting seats
- Polished stainless steel muffler
- Big tires: F / R: 20 x 7-8 / 21 x 10-10
- Bikini sunshade top
- Adjustable heavy duty front and rear shock absorber
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- 4-wheel fenders
- Trailer hitch
- Large gas tank
- LED headlight
- Horn
- Padding over roll cage
SPECIFICATIONS
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max Horsepower: | 11.1hp/8000rpm |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Bore Stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Climbing Ability: | 12 degrees |
| Min turning radius: | 229 inches |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor Brand: | Deli |
| Engine Oil: | SAE 15W/40 |
| Clutch: | Automatic CVT with reverse |
| Driveline / Driving wheel: | Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F/R: | Dual A-arm / swing-arm |
| Brakes, F/R: | Hydraulic brakes, Disc |
| Tires F/R: | 19 x 7-8 / 18 x 9.5-7 |
| Fuel capacity: | 2.25 gal |
| Gross Weight: | 650 lbs |
| Net Weight: | 500 lbs |
| Max Load: | 661 lbs |
| Wheelbase: | 88 inches |
| OA L x W x H: | 112x54x59 inches |
| Height to Seat, F/R: | 29 inches/ 32 inches |
| Distance from F to R seat: | 28 inches |
| Min Ground Clearance | 9.87 inches |
| Pedal to seat back distance: | 34-39 inches |
Configurations And Specifications Subject To Change Without Notice. “BV POWERSPORTS, LLC”
Original: $3,699.99
-65%$3,699.99
$1,295.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The TrailMaster Blazer4 200X is the ultimate family go-kart, designed to accommodate up to four passengers in style and comfort. This robust go-kart boasts a heavy-duty frame, weighing in at 500 lbs with a maximum capacity of 661 lbs. Its powerful 168.9cc, 11.1hp GY6 engine, paired with an automatic CVT clutch, delivers a top speed of 43 mph and ample low-end torque.
The Blazer4 200X is equipped with a rear utility rack and a ball hitch, making it capable of hauling light loads or pulling light-duty trailers. Driving is a breeze with rack-and-pinion steering, convenient reverse shifting, easily accessible dash-mounted controls, and dual sport bucket seats with 5-point harnesses. The alloy wheels with 22X8-10 front and 22X10-10 rear aggressive tread tires ensure excellent traction on various terrains.
This premium go-kart comes loaded with features, including Nitrogen adjustable front and rear shocks, a digital speedometer/odometer, aluminum side mirrors, turn signals, a sporting steering wheel, LED headlights, and a bikini sunshade top. The adjustable driver seat allows for a pedal-to-seat back distance of 41” to 46”, accommodating passengers up to 6’2” in height. The TrailMaster Blazer4 200X is perfect for family adventures, offering both performance and comfort.
Key Features:
- Stylish design
- Electric start with kill switch
- Fully automatic with reverse, high performance GY6 engine with internal reverse set up
- Heavy duty frame, net weight 728 lbs, max load 800 lbs, adult size 4-seat go kart
- Front seat to rear seat distance 26 inches, fits passengers up to 6’2 in height
- Adjustable front driver and passenger seat: pedal to seat back adjustable from 41” to 46”, fits driver/passenger up to 6’2 in height
- Digital speedometer/odometer
- Aluminum side mirrors
- Turn signals
- 5-Point safety harness seatbelt
- Individual sporting seats
- Polished stainless steel muffler
- Big tires: F / R: 20 x 7-8 / 21 x 10-10
- Bikini sunshade top
- Adjustable heavy duty front and rear shock absorber
- Rack and pinion steering wheel
- Front and rear hydraulic disc brake
- 4-wheel fenders
- Trailer hitch
- Large gas tank
- LED headlight
- Horn
- Padding over roll cage
SPECIFICATIONS
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Max Horsepower: | 11.1hp/8000rpm |
| Max. Torque: | 8.1 lb ft/6000rpm |
| Bore Stroke: | 2.4x2.28 inches |
| Climbing Ability: | 12 degrees |
| Min turning radius: | 229 inches |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor Brand: | Deli |
| Engine Oil: | SAE 15W/40 |
| Clutch: | Automatic CVT with reverse |
| Driveline / Driving wheel: | Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F/R: | Dual A-arm / swing-arm |
| Brakes, F/R: | Hydraulic brakes, Disc |
| Tires F/R: | 19 x 7-8 / 18 x 9.5-7 |
| Fuel capacity: | 2.25 gal |
| Gross Weight: | 650 lbs |
| Net Weight: | 500 lbs |
| Max Load: | 661 lbs |
| Wheelbase: | 88 inches |
| OA L x W x H: | 112x54x59 inches |
| Height to Seat, F/R: | 29 inches/ 32 inches |
| Distance from F to R seat: | 28 inches |
| Min Ground Clearance | 9.87 inches |
| Pedal to seat back distance: | 34-39 inches |
Configurations And Specifications Subject To Change Without Notice. “BV POWERSPORTS, LLC”























