
Trailmaster Cheetah 200 Go kart ,Upgraded rear end, high back seats, Full Welded Roll Cage
Introducing a new breed of UTV/Go-kart: the Cheetah! True to its namesake, the Cheetah is sleek, powerful, fast, and agile, combining the high performance of a go-kart with the functionality of a utility vehicle. This versatile machine features extra-long independent front swing arms, a double ball joint, articulating rear suspension, and ample ground clearance, allowing it to glide over rough terrain with ease and providing excellent stability to reduce the risk of flipping.
The Cheetah is designed to accommodate all shapes, sizes, and skill levels with adjustable high-back bucket seats and an adjustable steering wheel. The automatic CVT with reverse, hydraulic disc brakes, 3-point automotive-style retractable seat belts, parking brake, fenders, canopy top, and cargo rack are just a few of the many special features that set this UTV apart.
Dramatic body panels and an LED light package with flowing turn signals add to its cool, sleek appearance. Experience the wild thrill of the Cheetah and conquer any terrain with style and confidence!
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Cheetah 200 |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Output Max: | 11.1HP/8000rpm |
| Max torque: | 8.1 lb ft/6000rpmĀ (1.12kgm/6000rpm)Ā |
| Bore x stroke: | 2.4 x 2.275 inchesĀ (61x57.8mm) |
| Max speed: | 38 mph |
| Climbing ability: | 12 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Double A-arm / swingarm |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Wheel: | Steel |
| Fuel Capacity: | 2.64 gal |
| Gross Weight: | 650 lbs |
| Net Weight: | 521 lbs |
| Max Load: | 500 lbs |
| Wheelbase: | 71 inches |
| OA L x W x H: |
92.1x55x58.3 inches |
| Height to Seat: | 18.5 inches |
| Min. Ground Clearance | 5.9 inches |
| Pedal to seat back dist: | 36ā to 42ā |
Original: $3,249.99
-65%$3,249.99
$1,137.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing a new breed of UTV/Go-kart: the Cheetah! True to its namesake, the Cheetah is sleek, powerful, fast, and agile, combining the high performance of a go-kart with the functionality of a utility vehicle. This versatile machine features extra-long independent front swing arms, a double ball joint, articulating rear suspension, and ample ground clearance, allowing it to glide over rough terrain with ease and providing excellent stability to reduce the risk of flipping.
The Cheetah is designed to accommodate all shapes, sizes, and skill levels with adjustable high-back bucket seats and an adjustable steering wheel. The automatic CVT with reverse, hydraulic disc brakes, 3-point automotive-style retractable seat belts, parking brake, fenders, canopy top, and cargo rack are just a few of the many special features that set this UTV apart.
Dramatic body panels and an LED light package with flowing turn signals add to its cool, sleek appearance. Experience the wild thrill of the Cheetah and conquer any terrain with style and confidence!
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Cheetah 200 |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled |
| Displacement: | 168.9cc |
| Output Max: | 11.1HP/8000rpm |
| Max torque: | 8.1 lb ft/6000rpmĀ (1.12kgm/6000rpm)Ā |
| Bore x stroke: | 2.4 x 2.275 inchesĀ (61x57.8mm) |
| Max speed: | 38 mph |
| Climbing ability: | 12 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Double A-arm / swingarm |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Wheel: | Steel |
| Fuel Capacity: | 2.64 gal |
| Gross Weight: | 650 lbs |
| Net Weight: | 521 lbs |
| Max Load: | 500 lbs |
| Wheelbase: | 71 inches |
| OA L x W x H: |
92.1x55x58.3 inches |
| Height to Seat: | 18.5 inches |
| Min. Ground Clearance | 5.9 inches |
| Pedal to seat back dist: | 36ā to 42ā |























