Trailmaster Cheetah 200EX Off Road UTV / Go Kart / side-by-side Wind Shield, Light bar, Spare Tire, Upgraded Center Pivot rear end, Fuel Injected

Trailmaster Cheetah 200EX Off Road UTV / Go Kart / side-by-side Wind Shield, Light bar, Spare Tire, Upgraded Center Pivot rear end, Fuel Injected
Introducing the Cheetah 200E (EFI) - a new breed of UTV/Go-kart that lives up to its namesake! Sleek, powerful, fast, and agile, the Cheetah 200E combines the performance of a high-powered go-kart with the versatility of a utility vehicle. Building on the success of our popular Cheetah 150, the 200E features a more robust 169cc GY6 engine with Electronic Fuel Injection (EFI). EFI ensures easy starting in cold weather or high altitudes and eliminates the hassle of carburetor maintenance after periods of inactivity.
The Cheetah 200E boasts extra-long independent front swing arms, a double ball joint, articulating rear suspension, and ample ground clearance, allowing it to glide effortlessly over the roughest terrain. This advanced suspension system provides stability akin to independent suspension, making it much harder to flip.
Designed for comfort and adaptability, the Cheetah 200E comes with adjustable high-back bucket seats and an adjustable steering wheel, accommodating all shapes, sizes, and skill levels. Whether you're a seasoned adventurer or a novice explorer, the Cheetah 200E is ready to take you on a thrilling ride. Get ready to tame the wild with this sleek, high-performance UTV/Go-kart!
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Cheetah 200E |
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled (EFI) |
| Displacement: | 168cc |
| Max HP: | 8.2hp/7500rpm |
| Max torque: | 7 lb ft/6000rpmĀ |
| Bore x stroke: | 2.26x2.28 inches |
| Max speed: | 38 mph |
| Climbing ability: | 12 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Double A-arm / swingarm |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Wheel: | Steel |
| Fuel Capacity: | 2.64 gal |
| Gross Weight: | 650 lbs |
| Net Weight: | 521 lbs |
| Max Load: | 500 lbs |
| Wheelbase: | 71 inches |
| OA L x W x H: |
92.1x55x58.3 inches |
| Height to Seat: | 18.5 inches |
| Min. Ground Clearance: | 5.9 inches |
| Pedal to seat back dist: | 36ā to 42ā |
Ā
Original: $3,999.99
-65%$3,999.99
$1,400.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the Cheetah 200E (EFI) - a new breed of UTV/Go-kart that lives up to its namesake! Sleek, powerful, fast, and agile, the Cheetah 200E combines the performance of a high-powered go-kart with the versatility of a utility vehicle. Building on the success of our popular Cheetah 150, the 200E features a more robust 169cc GY6 engine with Electronic Fuel Injection (EFI). EFI ensures easy starting in cold weather or high altitudes and eliminates the hassle of carburetor maintenance after periods of inactivity.
The Cheetah 200E boasts extra-long independent front swing arms, a double ball joint, articulating rear suspension, and ample ground clearance, allowing it to glide effortlessly over the roughest terrain. This advanced suspension system provides stability akin to independent suspension, making it much harder to flip.
Designed for comfort and adaptability, the Cheetah 200E comes with adjustable high-back bucket seats and an adjustable steering wheel, accommodating all shapes, sizes, and skill levels. Whether you're a seasoned adventurer or a novice explorer, the Cheetah 200E is ready to take you on a thrilling ride. Get ready to tame the wild with this sleek, high-performance UTV/Go-kart!
SPECIFICATIONS
| Model Number: | Cheetah 200E |
| Certification: | EPA certificated |
| Engine Type: | 4-stroke, single cylinder, air cooled (EFI) |
| Displacement: | 168cc |
| Max HP: | 8.2hp/7500rpm |
| Max torque: | 7 lb ft/6000rpmĀ |
| Bore x stroke: | 2.26x2.28 inches |
| Max speed: | 38 mph |
| Climbing ability: | 12 degrees |
| Ignition: | CDI |
| Starting System: | Electric |
| Battery: | 12V 10Ah |
| Carburetor brand: | Deli (Vacuum film) |
| Engine oil: | SAE 15W-40 |
| Clutch: | Automatic CTV with reverse |
| Driveline / Driving wheel: |
Chain / Dual wheel drive |
| Suspension F / R: | Double A-arm / swingarm |
| Brakes F / R: | Both hydraulic brakes, Disc |
| Tires F / R: | 22x7-10 / 22x10-10 |
| Wheel: | Steel |
| Fuel Capacity: | 2.64 gal |
| Gross Weight: | 650 lbs |
| Net Weight: | 521 lbs |
| Max Load: | 500 lbs |
| Wheelbase: | 71 inches |
| OA L x W x H: |
92.1x55x58.3 inches |
| Height to Seat: | 18.5 inches |
| Min. Ground Clearance: | 5.9 inches |
| Pedal to seat back dist: | 36ā to 42ā |
Ā























